Typologie osobnosti aneb Jak začít se seberozvojem
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsem takoví, jací jsme? Proč je každý jiný? S někým si hned rozumíme a s někým nemůžeme najít společnou řeč. Nebylo by fajn se v tom naučit orientovat? Jak to ale udělat, že? Mám pro vás možný tip na to, jak na to.
Spousta lidí se mě ptá, jak začít se seberozvojem. Ptáte se mě na to, co mně pomohlo. Jaké čtu knihy a kterou cestou jsem se vydala na cestě k sebepoznání. Mám velikou radost, že vám mohu říct o něčem, co vám v tom může pomoci.
Poznej sama sebe a poznáš svět.
Krásná věta, která se přesně hodí k tomu, o čem chci psát. Nejdůležitější je poznat sám sebe. Zní to jednoduše, ale ne každý to umí. Jde o to, že při výchově se naši rodiče většinou zaměřují na to, co nám nejde. Pokud máme ve škole v nějakém předmětu špatné známky, tak rodiče dbají na to, abychom se lépe učili a známky si zlepšili. To je běžné a myslím, že to každý důvěrně známe, protože jsem prošli jakýmsi zděděným systémem výchovy. A pokud to víme, tak je úžasné, že to klidně můžeme změnit. Záleží to jen na nás.
Pokud se rodiče zaměřují na to, co dítěti nejde a chtějí, aby dítě věnovalo svůj čas a úsilí tomu předmětu, který dítěti nejde, tak se děje jedna důležitá věc, kterou si spousta rodičů neuvědomuje. Posilováním slabých stránek zakrňují ty silné. Jde o to, že dítě nikdy nebude dobré v tom, co mu nejde. Pokud mu nejde matematika a rodiče budou opravdu zarputilí, tak se s dítěte může stát klidně účetní, ale nikdy to nebude opravdu kvalitní účetní. Bude se pomalu orientovat ve změnách zákonů a vše mu půjde pomaleji. Bude ale třeba velmi vřelý a přátelský.
Na druhé straně se můžeme podívat i na opačný model. Pokud bude dítě talentované na matematiku a stane se z něj účetní, tak pravděpodobně z něj bude famózní účetní. Možná nebude tak kamarádský a vřelý, jako ten v prvním příkladu, ale rozhodně bude precizní a nic nepřehlédne. Kdyby jste byl podnikatel a vybírali si účetního, tak rozhodně chcete toho, kdo s vámi sice nebude úplně kamarád, ale budete vědět, že vám vždy dobře poradí, daně budou v pořádku a bude se skvěle orientovat v zákonech a nikdy nic nepřehlédne.
Když si budete vybírat psychologa, tak si také pravděpodobně nevyberete někoho, kdo má sice nastudované všechny psychologické knihy a naučené všechny definice na každou situaci. Budete hledat někoho, kdo bude empatický, u koho vám bude příjemně a s kým budete cítit propojení.
Poznej své silné stránky.
Prošli jsme výchovou, kde mnozí z nás byli donuceni potlačit své pravé já. Výchovou, kde došlo k tomu, že jsme se úporně snažili vyhovět svým rodičům a snažili se pracovat na to, co nám nešlo, aby nás milovali, a proto se ale zároveň nevyvíjely naše silné stránky. Naše silné stránky se vyvíjely, ale ne s plným potenciálem. Pokud bychom se na místo pozornosti na to, co nám nejde zaměřili na své silné stránky, tak bychom se stali odborníky v tom, co nás zároveň baví.
Každý jsme jiný.
A to je v pořádku. Napadla mě věta, že je v pořádku nebýt v pořádku. A je tomu opravdu tak, protože špatně a dobře neexistuje. Pokud poznáme sami sebe a zjistíme, kde máme silné a slabé stránky, tak se s tím můžeme naučit lépe pracovat. Znamená to se smířit i s tím, co nám nikdy moc dobře nepůjde a znamená to si uvědomit naše přednosti a dát si možnost se v tom rozvíjet.
Je zajímavé, že to, v čem jsme dobří většinou nevnímáme jako super schopnost. Je to z toho důvodu, že to na co máme největší talent nám jde samo. Ani si to většinou neuvědomujeme. Přemýšlíme například proč nás nebaví práce. Přemýšlíme, že z práce odejdeme, ale nevíme co bychom mohli dělat. V čem jsme vlastně dobří? Ptáme se: ,, Která práce by pro mě byla ta pravá?“ Někdy může tato vnitřní nespokojenost a nebo hledání trvat skoro celý život.
Chápete to? My promrháme někdy celý život tím, že neděláme to, co by nás bavilo a trápíme se a trápíme.
Typologie osobnosti nepomůže jen vám, ale i vašim vztahů.
Někdy hledáme toho pravého partnera celý život. Někdy jsme ve vztahu, ve kterém nejsme tak úplně šťastní. Někdy se stává, že nám krachuje jeden vztah za druhým a my nevíme proč a trápíme se. Pokud ale poznáme sami sebe, tak nám to může pomoct i při výběru partnera. Samozřejmě to není matematika a má to spoustu proměnných, ale může nám to i pomoci v tom toho druhého poznat a pokud zjistíme i to, jaký typ je on, tak budeme vědět, jakým tématům se například vyhnout, v čem na partnera netlačit a kde a v čem mu pomoci.
Jak začít se seberozvojem?
Spousta lidí se mě ptá: ,, S čím mám začít, když na sobě chci začít pracovat.“ Nebo: ,, Jak jsi na sobě začala pracovat ty a co Ti pomohlo v rozvoji?“
Mám velikou radost, že vám mohu doporučit, podle mě, nejlepší start k sebepoznání. Nejlepší start k tomu, aby jste se mohli začít seberozvíjet. Start k tomu, aby jste zjistili v čem jste dobří. Tím důležitým klíčem, který vám k tomu může pomoct je typologie osobnosti s názvem: Socionika.
Socionika.
Máte několik možností. Můžete se objednat na konzultaci, kde zjistíte váš typ osobnosti. Jde o schůzku s konzultantem, který na základě rozhovoru, který trvá asi 1h až 1h 30min, určí váš socionický typ osobnosti. Nejedná se o žádný test, který by jste vyplňovali. Čekají vás otázky jako například: ,, Jakým způsobem doma uklízíte? Můžete mi popsat, jak vaříte? Máte rád (a) doma pořádek?“ atd.
Tahle typologie zahrnuje 16 typů osobnosti, takže už to je záruka toho, že vám váš typ osobnosti vám bude opravdu dobře sedět. Na schůzce vám konzultant stručně osvětlí váš socionický typ osobnosti, ale celý podrobný popis vašeho socionického typu osobnosti vám přijde na vaši e-mailovou adresu. To považuji za obrovské plus, protože se k tomu můžete kdykoliv vrátit a pracovat s tím.
Další možnost je se v této oblasti více rozvíjet a zajít si na kurz, kde proniknete více do hloubky. Kamarádka šla například na otypování a byla z toho tak nadšená, že tam poslala i dceru s manželem. Pro lepší pochopení a protože se chtěla naučit s tím lépe pracovat si udělal dva základní socionické kurzy. To jí pomohlo vše lépe pochopit, aby mohla lépe chápat i dceru s manželem a pomohlo to ke zlepšení vztahů celé rodiny.
Otypování celé rodiny.
Socionika vám může pomoct hlavně i ve vztazích. Pokud znáte svůj socionický typ a projde si otypováním třeba i vaše rodina, tak pro vás bude mnohem jednodušší najít společné cesty ke vzájemnému porozumění. Řekla bych, že jednou z velkých výhod je, když necháte otypovat vaše děti, protože tak zjistíte jejich talenty a můžete je nechat rozvíjet v tom, v čem mohou vynikat a nemusí tak projít tak složitou cestou jako my.
Přeji vám, aby vaše cesta ke sebepoznání a seberozvoji byla lemovaná klidem a láskou. Socionika je jednou z možností, jak s touto cestou sebepoznání začít a já jsem moc ráda, že jsem ji objevila a že vám touto cestou o ní mohu říct.
Více informací se dozvíte na webových stránkách: www.socionika.cz
Tento článek vyšel na základě spolupráce s www.socionika.cz