PŘÍBĚHY ŽEN S ENDOMETRIÓZOU
Co mají tyto ženy společného?
Prohlédněte si ženy na fotce. Každá jsme krásná svým vlastním, jedinečným způsobem. Každá jsme jiná, a přesto nás něco spojuje. Na první pohled se zdá, že jsme nádherné a naprosto zdravé ženy. Opak je ale pravdou. Za úsměvy a těmi krásnými tvářemi se skrývá často prožívaná bolest. Všechny máme nemoc se stejným názvem – ENDOMETRIÓZA.
Rozhodla jsem se vám přiblížit příběhy i dalších žen s touto nemocí, abyste si mohli udělat obrázek o tom, jaká nemoc endometrióza je a hlavně, že u každé ženy se může začít projevovat trochu jinak a že každá žena k této nemoci přistupuje zcela jinak.
Dočtete se o velmi silných příbězích, kde zjistíte, že u některých žen to endometriózou jen začalo a do života se jim připletla i jiná nemoc. Zjistíte, že s endometriózou lze otěhotnět a že je možné neztrácet naději, ale také to, že k otěhotnění nemusí být snadná cesta. Dozvíte se o tom, jak je někdy opravdu velmi těžké s touto nemocí žít a že informovanost o této nemoci je velmi důležitá hlavně z toho důvodu, abychom mohli mezi sebou klenout mosty porozumění.
Endometrióza.
Jestli jsem se o této nemoci něco naučila, tak je to především to, že je naprosto nevyzpytatelná. Lékaři tuto nemoc odhalují jen velmi těžko. V dnešní době už k diagnostice slouží i magnetická rezonance a speciální přístroj na zjištění rakoviny v těle umí endometriózu také odhalit. Vznikají i specializovaná centra na zjišťování endometriózy. Z toho, co vím od mnoha žen, ale ani tyto metody nejsou stále stoprocentně účinné pro zjištění endometriózy. Znám ženy, které ve specializovaném centru nebo na specializovaném vyšetření byly, a tam se jim endometriózu najít nepodařilo. Při laparoskopickém vyšetření jim však endometriózu našli. Pokud je tedy endometrióza v některém z prvních stádií, tak je pořád jednou z nejspolehlivějších metod na její zjištění laparoskopie.
Endometrióza má u každé ženy jiné příznaky. Může se stát, že žena v prvním stádium nemoci má veliké bolesti, úzkosti až deprese, únavový syndrom, problémy s vyprazdňováním atd. Jsou ale také případy, kdy žena ani neví, že tuhle nemoc má a doktoři to zjistí jako druhotný nález při operaci s úplně jiným účelem.
U některých žen může tato nemoc způsobovat až neplodnost, ale není to nevyhnutelně pravda. Toto je velmi individuální věc. Podle mě si nelze hrát na „bohy“ a tvrdit, že pokud má žena endometriózu, tak musí jít hned na umělé oplodnění. Hraje zde roli mnoho faktorů a nejdříve je důležité projít sérií různých testů na průchodnost vejcovodů, kontrolu tvorby vajíček atd. Určitě není dobré hned házet flintu do žita. Znám mnoho žen s endometriózou, které otěhotněly naprosto přirozeně, i když jim lékaři tvrdili, že není žádná šance.
Lékaři nebo alternativa?
Každá z nás k tomu má zcela jiný přístup a myslím, že je to tak správné. Já považuji za nejdůležitější, abychom se vždy řídily srdcem a intuicí. Nelze podle mě říct, která cesta je ta správná. Podle mě ani jedna a obě. Pokud něco funguje jedné z nás, neznamená to, že to bude to pravé i pro tu druhou. Doktoři vědí, co endometrióza je, ale stále neví, proč vzniká a neumí ji léčit. Endometrióza je stále považovaná za nevyléčitelnou nemoc, ale jsou ženy, které se z ní vyléčily. Tyto ženy jsou považovány za výjimky, anebo jsou zařazené mezi případy spontánního uzdravení.
Pro mě je například nejlepší tyto dvě cesty propojit. Určitě nic nepodceňovat a jít si třeba nechat endometriózu ošetřit laparoskopicky, protože doktoři odstraní ložiska endometriózy. Pak je dobré zaměřit se na změnu stravy a psychiku. Psychika při této nemoci hraje zásadní roli, na tom se shodují všechny ženy, které endometriózu mají. Tato cesta ale nemusí být pro každou ženu její cestou, a proto vám chci přiblížit i příběhy ostatních žen, abyste viděli různé přístupy a mohli se na to podívat z různých stran a úhlů pohledu.
Nebojte se ptát a chtít odpovědi. Co jsme naučené dělat je to, že doktorům věříme na 100 %, ale v dnešní době je lepší si nechat říct názor třeba deseti doktorů, než se rozhodnete pro řešení, které vám může změnit život. Slyšela jsem mnoho příběhů o tom, že každý doktor má jiný názor na stejnou diagnózu. Dokonce jsem slyšela příběh ženy, která šla k pěti gynekologům, aby jí řekli názor na její endometriózu. Jeden doktor jí řekl, že má nález na pravém vaječníku, druhý, že má nález na levém vaječníku, další jí řekl, že tam nic nemá a další doktor, že tam vidí nějaké útvary na obou vaječnících. Tak mi řekněte, jak je tohle možné?
Doktoři navrhují ženám v pokročilém stádiu endometriózy odebrání dělohy. Ptejte se, jaké komplikace to s sebou může nést. Udělejte ze sebe „pětileté dítě“, které si dovolí ptát se na všechny možné dotazy, i když to bude znít třeba hloupě. Je určitě lepší se desetkrát „hloupě“ zeptat než se nezeptat a pak žít s následky. Odebrání dělohy s sebou nese například pokles močového měchýře a s tím mohou být spojené další problémy a operace. Už se objevil i případ, že i když mladé dívce odebrali dělohu ve dvaadvaceti letech, tak v ní endometrióza roste dál. Neříkám, abyste na tu operaci nešly. Říkám jen, abyste se ptaly, vyslechly si několik odborných názorů a pak se řídily intuicí. Nenásledujte slepě lidi, kteří vám říkají, co máte dělat, protože je to nebolí. Oni s tou nemocí nežijí. Oni nebudou dál žít s následky.
Existuje i mnoho pozitivních a krásných příběhů žen, které se vyléčily. Hledejte tyto příběhy, čtěte je a ptejte se těch žen nebo samy sebe, co jim pomohlo na cestě ke zdraví. Ptejte se samy sebe, jestli s vámi tato cesta rezonuje, nebo ne. A pokud ne, tak hledejte jiný příběh, se kterým se ztotožníte. Vše je na vás. Vše máte ve svých rukou.
Můj vzkaz všem ženám s endometriózou.
Každá jsme jiná a s každou z nás rezonuje zcela jiná cesta. Tak je to v pořádku. To co bych chtěla, aby ve vás ty příběhy zanechaly, je pokora, pochopení a zamyšlení a někdy i naděje. Vezměte si z toho to dobré pro sebe. Nikdo z nás nejde stejnou cestou, a proto návody neexistují. Jediný návod si můžete dát vy samy. Co si ale dát můžeme je podpora a vzájemné pochopení.
Foto by: Klára Vohrnová www.klaravohrnova.cz, IG: @klaravohrnova_fotografka
Foce na zámku v Boskovicích a fotka je scválena ke sdílení na tomto webu od NPÚ Kroměříž