Důležitost netoxické kosmetiky na cestě ke zdraví
Osm let jsem se věnovala praxi jako kosmetička. Nejen že jsem pracovala v této oblasti, ale stále jsem se vzdělávala a hodně mě to bavilo. Svou praxi jsem završila třemi roky školení budoucích kosmetiček na svých vlastních rekvalifikačních kurzech pod záštitou MŠMT. Proto jsem se rozhodla s Tebou sdílet své zkušenosti a pohled na kosmetiku.
V dnešní době má na naše zdraví vliv nejen strava, stres, ale i toxické látky, které se používají v kosmetických produktech. V knize Doba jedová 3 od Stacy Makanové, která se věnuje tématu kosmetických produktů, se můžeš hned na začátku dočíst o zajímavé studii. Zaměstnanci amerického Červeného kříže v tichosti odebrali krev novorozencům a vzorky poslali k analýze chemických látek do dvou nezávislých laboratoří. Novorozenci se narodili v nemocnicích Spojených států amerických v srpnu a září 2004. Výzkumní pracovníci objevili v krvi z pupečních šňůr novorozenců, kteří ještě nepřišli do styku s průmyslovou společností, širokou škálu toxických látek. Odhalili 287 chemických látek a sloučenin, z nichž 180 vyvolává rakovinu u zvířat a lidí, 217 poškozuje mozek a nervovou soustavu a 208 způsobuje vrozené vady nebo abnormální vývoj, jak naznačují studie.
Pokud chceš být matkou:
Podle toho, co sis přečetla v úvodu, je jasné, že vyřadit co nejvíce toxických produktů z péče o své tělo je velmi důležité nejen na cestě ke zdraví, ale i pokud chceš otěhotnět. Já tohle vnímám jako jedno z trochu opomíjených, ale velmi důležitých témat.
Kosmetické produkty, které si dáváme na kůži, se nám přes póry našeho těla dostávají dovnitř. Je smutné, že většina komerčních produktů má v sobě mnoho látek, které nám mohou ubližovat. Pro otěhotnění je důležité připravit uvnitř sebe to nejlepší možné prostředí, aby se mohlo povést.
Proč vyřadit toxickou kosmetiku na cestě ke zdraví?
Jak ses mohla dočíst v úvodu, toxická kosmetika ovlivňuje fungování našeho těla, buňky
i nervovou soustavu, a proto je změna tak důležitá. Nemocný člověk má málo energie a jedna z věcí, která na to může mít vliv, je i kosmetika. Tělo nezvládá regenerovat a léčit se, když mu do něj stále posíláme chemii, se kterou musí bojovat.
Naše tělo potřebuje dostatek energie, aby se mohlo začít uzdravovat. Důležité složky jsou zde určitě: protizánětlivá strava, regulace stresu, řešení vlastní psychiky a toho, proč nemoc přišla, pohyb a také netoxická domácnost i kosmetika. V tomto článku se chci věnovat důležitosti netoxické kosmetiky, ale stejně tak je důležité se zaměřit i na netoxické čistící prostředky a produkty pro domácnost jako je prostředek na nádobí, gel na praní atd.
Jak začít?
Na začátku to může vypadat složitě, ale doporučuji v tom na sebe nevyvíjet zbytečně velký tlak. To by zase mohlo vést ke stresu z přeinformovanosti a z koupě každého produktu, což by bylo kontraproduktivní.
Začít můžeš malými krůčky. Nemusíš hned vyhodit všechnu kosmetiku, kterou doma máš. Já jsem začala bio produkty kupovat postupně. Když mi došlo tělové mléko, tak jsem si koupila nějaké přírodní. Skvělý obchod je Biooo: www.biooo.cz
Postupně jsem začala měnit i dekorativní kosmetiku. Tady doporučuji skvělý obchod, který je v Brně, ale má i e-shop, a to je Přírodno: IG @prirodno.cz a web je: www.prirodno.cz . Majitelka Romča je skvělá a se vším ráda pomůže a poradí. Opravdu do hloubky rozumí složení kosmetických produktů a hodně hlídá, aby produkty, které prodává, byly na přírodní bázi.
S žádnou z těchto značek nemám spolupráci, ale protože jsou kvalitní, tak je ráda a s klidem
v srdci doporučuji, protože vím, že Ti to může pomoct hlavně na začátku, kdy se ještě tak neorientuješ.
Peníze, nebo zdraví?
Častým argumentem, proč to nejde změnit, bývá, že netoxická kosmetika je drahá. Ano, není to úplně levná záležitost. Je mnohem dražší vyrobit kvalitní netoxický produkt než komerční sračku. To je i důvod cen v obchodech.
Cena krému na obličej v běžné drogerii je dejme tomu 250 Kč? O.K. Započítej si výzkum složení krému, nákup jednotlivých složek nebo jejich výrobu, laboratoř pro genetické modifikace, cenu výroby krému, cenu výroby obalu, lidi z marketingu a přípravu kampaně, masivní reklamu v různých médiích, často v televizi atd. Jaká je pak cena samotného krému v krabičce? Je to 20 Kč, nebo 40 Kč? Za tuto cenu to asi nebude úplně kvalitní ani funkční produkt, že ne? A hlavně se mrkni na složení. Píší tam, že je v krému kolagen? To je super, že? Jenže jaký kolagen? Kolik přesně ho tam je? Podle čeho to počítali? Asi to nebude přírodní kolagen, který je v nákupu drahý, takže to bude nejspíše nějaká genetická modifikace. A takhle bych mohla pokračovat. Jde mi o to, abys to viděla i Ty a přemýšlela o tom.
Co je tedy důležitější? Peníze, nebo zdraví? Nejde přece o to, abys měla luxusní netoxickou kosmetiku, ale o to, aby sis produkty lépe vybírala. Nemusíš jich mít moc, ale hlavně ať jsou kvalitní, ať už se jedná o sprchový gel, mýdlo, pleťový krém, krém proti vráskám nebo make-up, pudr nebo rtěnku.
Výhoda kvalitních kosmetických produktů je také v tom, že jich nemusíš spotřebovat tolik, protože jsou často koncentrovanější a mají v sobě mnoho účinných látek. Pokud jsou produkty vhodně zvolené pro Tvůj typ pleti, tak stačí použít malé množství produktu a účinek se dostaví. Nesprávně zvolené produkty jsou asi největší úskalí. Mnoho žen tak může mít pocit, že nefungují, a mají pak třeba i tendence toho na sebe plácat hodně, což ve finále může být kontraproduktivní.
Jak se starat o kosmetiku?
Jedna z důležitých věcí, na kterou se často zapomíná, je správné skladování kosmetických produktů a jejich expirace a doba spotřeby. Když budeš používat netoxické produkty, ale nebudeš je používat správně, můžeš si zadělat na problém. Ve všem je důležité dbát na správné používání, u kosmetiky to platí dvojnásobně.
Správné skladování:
Pozor na skladování v teple. Nikdy neměj kosmetické produkty u topení. Když se kosmetika ohřívá, tak se může dříve zkazit. Představ si, jako bys měla doma majonézu. Taky bys ji nedala k topení. Důležité to je hlavně v létě. Pokud už si s sebou bereš rtěnku, tak dej kabelku do stínu, ne na pražící slunce.
Pozor na dobu expirace a datum spotřeby! NENÍ TO TOTÉŽ!
Doba expirace:
To je datum na produktu, které určuje dokdy se musí daný produkt spotřebovat. Datum expirace může být klidně i 3 roky. Je to datum, dokdy maximálně je potřeba produkt spotřebovat.
Doba spotřeby:
To je doba uvedená v počtu měsíců, do kterých je potřeba produkt spotřebovat od jeho otevření. Po otevření kosmetického produktu dochází k oxidaci, protože se do konzervovaného produktu dostává vzduch pokaždé, když ho otevřeme.
Označení poznáš podle symbolu otevřeného kelímku, na kterém je napsané do kolika měsíců od otevření ho musíš spotřebovat.
Doporučuji si na kosmetický produkt napsat datum otevření lihovou fixou. Tak to dělám já. Kamarádka si třeba vede deníček, kam si to zapisuje. I to je možnost.
Pokud budeš používat prošlé produkty, tak si můžeš zadělat na dermatitidu, akné a různé kožní problémy, a to ať používáš jakoukoliv kosmetiku. Dávej si na to pozor.
Pokud chceš jít do hloubky:
Pokud se chceš o problematice netoxické kosmetiky dozvědět víc, tak doporučuji skupinu na Facebooku, která se tímto tématem zabývá opravdu do hloubky, SVĚT NON TOXIK: https://www.facebook.com/groups/www.svetnontoxic.org/
Doufám, že tyto informace jsou pro Tebe přínosem, a přeji Ti, ať si užiješ i čtení dalších článků, které chystám na téma kosmetiky. Byla by škoda, kdybych si své zkušenosti kosmetičky nechala pro sebe, když pro Tebe mohou být přínosné.