Jak vznikly retreaty?
Jak vznikly soberozvojové pobyty pro ženy?
Jak to vzniklo?
Úplnou náhodou. Baví mě pozorovat, že ty nejlepší věci v životě se dějí vlastně úplnou ,, náhodou“. Většinou to není nic, co by člověk plánoval. Tedy alespoň mě se to tak děje.
Když jsme se fotili na Instagramu pro projekt @silacky, tak mě vůbec nenapadlo kam mě to dovede. Po focení jsme se s holkama domluvily, že bychom se chtěly znovu vidět a já navrhla, že se můžeme sejít u nás na chalupě ve vesničce Suchý ( u Boskovic).
Některé holky z focení nakonec nemohly a tak jsme pozvali ty ženy, které nám byly sympatické a které jsme znaly různě přes Instagram. Bylo úžasné se takto sejít a strávit společně víkend.
Na začátku jsem udělaly takové vzájemné sdílení. Já jsem se holkám přiznala, že některé z nic vůbec neznám a že články jiných lidí nečtu atd. a jestli by bylo možné, že by o sobě každá řekla něco málo ze svého životního příběhu. Holky se začaly smát a říkaly, že se jim ulevilo, protože čas sledovat ostatní také moc nemají a tak byly rády, že jsme na tom tak nějak všechny stejně.
Sdílení offline:
Bylo to úžasné. Naprostá důvěra offline sdílení. Bylo zajímavé, že většina holek se přiznala, že nikdy netrávily čas s holkama, ale spíše s klukama a že měli strach jet na holčičí víkend. Smála jsem se tomu a divila se, že přijely. Ony se taky divily samy sobě, ale shodly se na tom, že měly pocit, že mají jet a tak že přijely.
Bylo úžasné pozorovat, jak se všechny ty úžasné ženy otevřely a povídaly, brečely a smály se a řekly o všem co je uvnitř bolí a nebály se všechno ze sebe vypustit.
Další víkend plný ženské energie:
Díky prvnímu a naprosto nezapomenutelnému víkendu jsme se s holkama domluvily, že se znovu sejdeme. Některé holky nemohly přijet a tak se sestava zase krásně promíchala. Holky byly tak nadšené, že mi řekly ať tyto víkendy začnu dělat pro veřejnost. Mluvily o retreatech a já vůbec nevěděla co to je. Bylo mi vysvětleno, že takovéto pobyty se teď nazývají retreaty.
O víkendu jsme zase zažili úžasné sdílení, napojení, procházky lesem, praskající krb v obýváku a spoustu legrace. Byla jsem nadšená a říkala si, že začít dělat takovéto víkendy by bylo super.
Na tomto víkendu byla slečna, která studovala psychologii už druhým rokem a tak jsem se jí ptala, co si o tom myslí a co bych případně měla vystudovat nebo se naučit, aby to mohla začít dělat. Bylo velmi milé překvapení, když mi řekla, že nic. Řekla mi, že ona se ve škole učí vše teoretiky, ale že já mám tu praxi. Že umím úžasně propojovat lidi a že to co jsem vytvořila za nádhernou atmosféru nelze naučit, že to člověk v sobě buď má nebo ne.
Vzdělávání se:
Měla jsem velikou radost z toho, co mi řekla slečna na pobytu ohledně toho, že nepotřebuji vzdělání na to, abych pobyty dělala, ale já jsem se chtěla sebevzdělávat a přinést lidem i nějakou přidanou hodnotu. Šlo to i ruku v ruce s tím, že jsem na sobě chtěla pracovat a hledala jsem metody díky kterým bych mohla pomáhat ženám s endometriózou atd.
Od 25 let jsem četla různé knihy o soberozvoji. Vyzkoušela jsem různé metody. Od kineziologie, čínskou medicínu až po psychoterapii na kterou jsem chodila 3/4 roku, kdy jsem řešila své bloky na cestě ke zdraví kvůli diagnostikované endometrióze. 5 let jsem chodila na skupinovou arteterapii. Měli jsme a stále máme skupinku asi 6 žen, kdy se pravidelně scházíme každý měsíc na jedno sezení arteterapie, kterou dělá naše společná kamarádka.
Vzdělávala jsem se v oblasti psychosomatiky, typologie osobnosti, naučila se metodu EFT, KMT, NLP, koučování, prošla jsem si koučing žen a v současnosti ( září 2019) jsem nastoupila na dvouleté studium arteterapie v Jihlavě.
V současné době se zajímám o meditace a zamilovala jsem se do spontánního tance.
Chystání na první oficiální pobyt pro ženy:
Pro začátek bylo potřeba vyřešit spoustu věcí. Zařídit si IČ, vybavit chatu, vymyslet program atd. Dál bylo potřeba zjistit, jak zajišťovat stravování na pobyty, vyměnit průtokový ohřívač v koupelně a zjistit, jestli by byl o pobyty vlastně zájem. Také mě napadlo to propojit a pozvat na pobyt vždy nějakou ženu, která bude cvičit jógu nebo se nějakým způsobem zabývat prací s těle. Napadlo mě, že by bylo skvělé propojit tělo, emoce i mysl, protože i podle NLP ( neurolingvistického programování) jsou tyto tři věci propojené a navzájem se ovlivňují. Já jsem se hlavně zabývala prací s myslí a emocemi. S tělem jsem pracovala hlavně tak, že jsem změnila stravování. Na práci s tělem jako práci s pohybem se začínám soustředit v současné době.
Takhle v pár větách to zní jednoduše. Ale práce to bylo opravdu hodně.
Nejdůležitější bylo nachystat chatu na pobyty. Koupila jsem dvě lednice, novou rozkládací sedačku dolu do obývacího pokoje i nahoru do patra. Nakoupila jsem výtvarné potřeby, papíry, krystaly atd.
Jídlo jsem zajistila z úžasné restaurace v Brně Má Hostina www.mahostina.cz , která se specializuje na paleo stravu ( hlavně maso a zelenina), ale mají vždy v nabídce i vegetariánskou variantu a i něco pro vegany. Pavel Binder je úžasný a lze se sním vždy domluvit, pokud má někdo nějaké stravovací omezení nebo něco nejí a vždy se dá ta strava přizpůsobit.
Co se programu týká, tak jsem si udělala celou složku s různými cvičeními z kurzů, kterými jsem prošla a napsala a vytiskla popisky pro různá cvičení atd.
Oslovila jsem jednoho programátora, jestli by mi udělal e- shop. Trvalo půl roku a e-shop stále nikde, tak jsem to už vzdala.
Nultý pobyt: Zkouška pobytů pro ženy:
Napadlo mě udělat první testovací pobyt pro ženy, abych zjistila, jestli bude dostatek jídla a abychom otestovali kvalitu jídla, program atd.
Na pobyt jsem pozvala pár kamarádek, které znám přes Instagram a jednu kamarádku z Brna.
Bylo super si to vyzkoušet s holkama. Bylo nádherné pozorovat to vzájemné sdílení. Měla jsem radost, že díky tomu si například jedna účastnice vyzkoušela mluvení před lidmi a přestala se bát před lidmi mluvit a navíc díky nám zjistila, že má úžasný dar řeči, který by měla šířit. Někomu pomohlo ten svůj příběh jen sdělit. Někomu pomohla zpětná vazba od ostatních. Bylo to nádherné.
Já jsem byla ráda, že jsem měla od holek zpětnou vazbu. Díky tomu jsme mohli vychytat jídlo, kdy bylo důležité, že jsem měla zpětnou vazbu na veganské jídlo, aby bylo pestřejší, což se následně povedlo. Také bylo super, že jsem si mohla vyzkoušet věci, kterými jsem si nebyla jistá a zjistila, že něco třeba zařazovat nebudu nebo něco pozměním.
S holkama jsme měly takové krásné napojení, které trvalo i po odjezdu z pobytu. Stále jsme v kontaktu, píšeme si a podporujeme se v tom, co děláme. Je to nádherné a já jsem za to vděčná.
První oficiální pobyt pro ženy:
Řekla jsem si, že na hotový e- shop čekat nebudu a na Instagramu jsem ve stories jsem začala nabízet první pobyt při ženy. Opravdu o to byl zájem a přihlásilo se 6 úžasných žen a já cítila velikou radost.
Mým záměrem bylo propojovat všechny tři oblasti a to znamená tělo emoce i mysl. Na pobyt jsem tedy pozvala jako hosta cvičitelku jógy Petru z Brna, která má Instagram @petra_joga_brno. Petra má velké zkušenosti s meditacemi a jógou. Bylo úžasné sedět ráno na terase a meditovat při východu slunce. Když holky cvičily jógu, tak jsem už připravovala snídani. Byly jsme krásně sehrané a sladěné, i když jsme se před tím nikdy neviděly osobně. Na pobytech se s těmi ženami prostě naladíme na jednu vlnu a úžasně to všechno plyne. Těžko se to popisuje. To se musí prostě zažít.
Bylo krásné pozorovat otevřenost všech žen, které přijely. Bylo nádherné pozorovat, jak se každá z nás může najít v části příběhu té druhé. Bylo překrásné, jak si holky vzájemně pomáhaly, dodávaly odvahu a pomáhaly si. Smály jsme se, brečely jsme smutkem i dojetím. Bylo to nepopsatelné. Na to abych to popsala jsou slova příliš limitující. Bylo to překrásné a pro mě to bylo potvrzení toho, že to je to, co chci dělat. Celý víkend mi utekla jako kdyby to byla jedna hodina. Byly jsme tam v úplném přítomném okamžiku bez vlivu vnějšího světa a bylo to dokonalé.
Po pobytu:
Po nedělním odjezdu holek jsem seděla na terase a nechtělo se mi nic dělat a ani vracet do reality. Bylo mi nádherně. Vše ještě doznívalo.
Přišla mi textovka od kamarádky, která psala svou domněnku, že jsem určitě po pobytu unavená, ale já nebyla. Byla jsem zrelaxovaná, jako kdybych byla někde na dovolené. A to je důkaz toho, že jsem našla svůj účel v tomto životě. Když totiž člověk dělá něco, co ho naprosto a kompletně naplňuje, tak ho to naplňuje energií. To je velký rozdíl oproti práci, kam člověk chodí jen kvůli výdělku.
Když děláte to, co vás opravdu baví, tak u té činnosti neplyne čas. Já tomu říkám, že se ,, ztrácí čas“. Člověk něco dělá a přijde mu, že u toho strávil 10min a najednou zjistí při pohledu na hodiny, že je to už hodina. To je moc přítomného okamžiku. Být tady a teď kompletně pohlcen činností, která člověka baví.
Mám obrovské štěstí, že jsem to, co je mým osudem našla. Teď teprve vidím ten rozdíl mezi tím, když člověk dělá něco, co ho sice baví, ale tak nějak nenaplňuje atd. A jsem nesmírně vděčná všem okolnostem díky kterým tyto pobyty a osobní konzultace mohu dělat. Velká vděčnost mě vede mým rodičů a tomu, že mi umožňují se realizovat v tom, co mě baví, i když se jim to zdá být jako nesmysl, protože mají zcela jiné nastavení. O to víc si toho vážím. A také za to, že díky rodičům mám kde pobyty pořádat.
Co plánuji s pobyty v budoucnu?
Na pobyty může přijet maximálně 8 žen, tou devátou jsem já a další místo je pro hosta. Téměř na každý pobyt si chci pozvat jednoho hosta, který bude moci něco ostatním ženám předat. Maximálně je nás tedy na pobytu 10.
Od roku 2020 chci koncipovat pobyty tak, že budou tematické. Každý pobyt bude zaměřený na nějaké téma. Uvažuji o pobytech pro ženy s poruchou příjmu potravy, pro ženy s endometriózou, seberozvoj pro začátečníky atd. Teď ten koncept zvažuji a tvořím, takže se nechejte překvapit.
Pobyt bude vždy jeden za měsíc od jara do podzimu. Pobyty si plánuji i podle své cykličnosti tak, abych byla v aktivní fázi a měla dostatek energie a naladění na pobyt.
Co už teď vím je to, že budu zapojovat více prvků z arteterapie, kterou teď studuji ( dvouleté studium na vysoké škole Polytechnocké). Je to naprosto úžasná technika, kdy nezáleží na tom, jestli umí člověk malovat nebo ne. I tečka na papíře může mít význam. Jde o nacítění se na sebe a vymalování svých pocitů atd. My ženy jsme kreativní stvoření, takže malování se všem ženám velmi líbí. Holky na pobytech byly i rády, že si vyzkoušely různé techniky malování a vybraly si tu, která jim nejvíce vyhovovala a pak mi některé, které nikdy nemalovaly i psaly, že si koupily suchý pastel domů, posílaly mi své obrázky atd.
Těším se na jaro a na další pobyty.
Foto: Romana Červenkova: IG @r_cervenkova a e-mail: [email protected]