Endometrióza a zneužívání
Těžko se Ti ten název čte? V tom případě pokračuj ve čtení a dozvíš se mnoho zajímavých informací. O tomto tématu vím už docela dlouho, ale až teď jsem se rozhodla ho sdílet.
Mnoho psychologů totiž zmiňuje, že většina žen s endometriózou byla někdy zneužita. V tomto článku vám vysvětlím, čeho se to může týkat a že nemusí jít přímo o traumatický zážitek.
Zkušenosti psychologů:
V knize Stop endometriosis od Andrew Cooka se píše, že ze zkušeností psychologů vyplývá, že většina žen s endometriózou byla někdy v minulosti zneužita. Je to závěr vypozorovaný na základě dlouholetých zkušeností práce se ženami s endometriózou a není to jen nějaký výplod něčí fantazie. Je to podloženo mnoha lékařskými studiemi.
Mě se to netýká!
Když jsem tuto informaci četla poprvé, tak jsem se zarazila a říkala si, že to je úplný nesmysl, že tohle se mě teda rozhodně netýká. Jelikož ale ze zkušenosti vím, že když něco odmítáme, tak na tom bude něco málo pravdy, je vždy dobré se zamyslet nad tím, kde nebo jak to mám já.
Nejdřív jsem analyzovala všechny svoje sexuální zkušenosti a přemýšlela nad tím, co se tam ve skutečnosti dělo. Z jakých důvodů jsem šla do toho fyzického kontaktu? Jaké muže jsem si vybírala? Několik dní jsem si to třídila v hlavě, až jsem na to přišla.
V každé situaci nebo větě, kterou nechceme přijmout, se skrývá něco, s čím máme samy nějakou vnitřní nerovnováhu. Vždy je dobré se na to téma podívat a zjistit, kde konkrétně to mám já a z jakých důvodů to ve mně vyvolává takovou odmítavou reakci.
Než napíši to, co jsem si uvědomila u sebe, tak Ti dám pár otázek, aby sis mohla přijít na to, kde se může skrývat Tvá nerovnováha.
Snaž se odpovídat co nejvíc konkrétně a klidně si to i piš:
- Co pro tebe znamená slovo zneužití?
- Co pro tebe znamená slovo trauma?
- Kde začíná trauma a kde končí?
- Jaké formy zneužívání znáš?
- Vnímáš zneužívání jen na fyzické úrovni, nebo může probíhat i jinak?
- Byla jsi někdy svědkyní zneužívání nebo traumatu?
- Jaké emoce prožívá žena, která je zneužitá?
- Zažila jsi někdy tyto emoce nebo některé z nich při sexu?
- Kolikrát jsi zažila sex, kdy jsi chtěla v nějaký moment přestat, ale neřekla jsi to?
- Z jakých důvodů jdeš do fyzického kontaktu s druhou osobou?
Tyto otázky jsou velmi důležité, dej si proto na jejich zodpovězení dostatek času. Pro každou to bude jiný časový úsek. Někdo bude potřebovat jeden den, někdo týden a někdo déle. To je naprosto v pořádku. Tyto otázky nejsou jednoduché a pokud na některou nevíš odpověď, tak je to právě ta důležitá otázka. Je to ta zásadní otázka jejíž zodpovězení ti pravděpodobně přinese zážitek v podobě „A jo“ momentu.
Moje prozření:
Po všech otázkách, které jsem si kladla, jsem na to konečně přišla.
Jedno zásadní uvědomění bylo, že zneužívání nemusí být jen na fyzické rovině. Šikana je třeba určitou formou zneužití. U zneužití jde o ponížení druhé osoby. Jde o moc a nadvládu.
Stejně tak zkresleně vnímáme trauma. Máme pocit, že to musí být něco extrémního, ale opak je pravdou. Protože nám od dětství říkají, že nemáme plakat, vztekat se atd., tak jsme se naučili, že naše negativní emoce musíme potlačovat, že nejsou přijímané a chtěné, a hlavně, že tedy nejsou důležité. Když dítě spadne a odře si koleno, tak častá věta rodičů je: „Ááále prosím Tě! Vždyť to nic není. Neřvi!“ Rodič nad tím mávne rukou. V dospělosti se tento program projevuje tak, že se srovnáváme s ostatními a snižujeme si samy sobě důležitost našich pocitů. Často slyším od klientek: „Mám veliké bolesti, ale je to jen při menstruaci. Já vím, že jsou na tom některé holky hůř.“ A tímhle popíráme důležitost toho, co se nám ve skutečnosti děje. Uvědomme si, že nikdo není důležitější než my samy. Řekni si raději: „To, co prožívám, je pro mě těžké a zaslouží si to pozornost.“
Trauma je cokoliv, co se mě emocionálně dotýká a já s tím neumím nebo nemohu pracovat. Pokud si to v té situaci nezpracuji, může to způsobit drobné, větší nebo opravdu veliké trauma. Trauma může způsobit situace, kdy jdu proti sobě v rozhodnutí nebo dělám něco, co nechci… Je mnoho způsobů, jak si trauma způsobit.
V souvislosti se zneužíváním jsem došla přímo k prozření. Napadla mě k tomu otázka, kterou jsem si položila: „Zneužitá jsem nebyla, ale kolikrát jsem zneužila samu sebe?!“ Nikdo mě neznásilnil. Vše, co se stalo, jsem já dovolila. Způsobila jsem si to sama. V mnoha situacích jsem šla proti sobě. Neměla jsem na sex tak úplně náladu, ale partner mě začal hladit. Tak jsem se nechala „přemluvit“ a pak už mi bylo hloupé říct NE.
Představ si, kdybys měla možnost volby a bylo to jen na Tobě:
Kolikrát v měsíci bys měla sex s partnerem? Odpověď tě může překvapit.
A další otázka by mohla být: Z jakých důvodů v této frekvenci?
Jedna rovina je fyzická a druhá emocionální. A emocionální rovina je u žen zásadní. O sexu nás nikdo v mládí neučí na té rovině, na které bychom se o něm měli učit. Učí se často jen funkčnost pohlavních orgánů, ale kdo učí úctu a posvátnost našich nejcitlivějších míst? Kdo učí o respektu a toleranci při milování? Kdo nás učí o tom, co bychom při sexu měly chtít, jak si nastavit hranice a co bychom při tom měly cítit? Většinou nikdo.
Odkud se tedy učíme o sexu? Z jakých pramenů čerpáme? Často je to porno, zkreslené představy o tantře a soustředění se jen na rozkoš, orgazmus a požitek. V jiné formě mluvíme o VÝKONU, což je mužské nastavení. No a my to přijímáme, protože se bojíme, že když to nebudeme dělat, tak nás partner opustí. Je ale strach dobrým důvodem?
Co skutečně cítím, co skutečně potřebuji a co chci při milování prožívat? To jsou velmi důležité otázky. Teprve po jejich zodpovězení můžeme mít tuto rovinu dobře nastavenou a můžeme přestat samy sebe zneužívat.
Poselství:
Pokud zjistíš, že jsi někdy šla proti sobě nebo byla zneužitá a máš v sobě trauma z nějaké minulé sexuální zkušenosti, tak neváhej kontaktovat odbornou pomoc. Samotné uvědomění je jen začátkem cesty. Je důležité si to zpracovat, abys mohla jít dál.
Doporučuji psychoterapii, kdy s psychoterapeutem proberete vše, co se stalo a budete nastavovat nové vzorce. Velmi účinné jsou i metody EFT, NLP, hypnóza atd.
Nezůstávej v roli oběti. Máš moc nad svým životem a vše lze postupně překódovat a udělat tak i z NE-moci tu MOC, což je u endometriózy zásadní téma.
Foto: IG @nicol_makeup_and_photo